Służba zdrowia i opieka społeczna

  • 12-09-2018
  • Autor: Anna Iwachów

Zaszczep się przeciw grypie.

W Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w zależności od sezonu epidemicznego. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Szczepienia przeciw grypie zapobiegają zachorowaniom u ok. 40-70% szczepionych osób, w zależności od sezonu i grupy osób szczepionych. Zapewniają wysoką ochronę przed powikłaniami pogrypowymi.
Szczepieniu powinny się poddać zwłaszcza osoby z grup wysokiego ryzyka wystąpienia powikłań pogrypowych w szczególności osoby powyżej 65 roku życia i osoby, które mogą stanowić źródło zakażenia dla osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ci, którzy ze względu na charakter wykonywanej pracy są szczególnie narażeni na zakażenie wirusem grypy.
 
Od lipca br. szczepionki przeciw grypie dla osób powyżej 65 roku życia są objęte 50 % refundacją. Koszt zakupu szczepionki vaxigrip dla seniorów wynosi  22,88 zł. Szczepienia wykonać mogą Państwo u każdego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
 
Informujemy że w roku bieżącym Powiat Świebodziński  nie będzie realizował „Programu szczepień profilaktycznych przeciwko grypie dla mieszkańców Powiatu Świebodzińskiego po 65 roku życia” z uwagi na brak zainteresowanych podmiotów medycznych realizacją programu.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją