Różne

  • 09-09-2008
  • Autor: Wesołowska Jolanta

Informacja Starosty Świebodzińskiego z dnia 25 marca 2008r.

Informacja
Starosty Świebodzińskiego
z dnia 25 marca 2008r.


w sprawie konieczności sprawdzenia zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym.

Na podstawie art. 6 ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 2007r. o ujawnianiu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. Nr 191, poz. 1365) oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2007r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji niezbędnych do ustalenia zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym (Dz.U. Nr 241, poz.1770) -


Informuję mieszkańców Powiatu Świebodzińskiego o potrzebie sprawdzenia zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym swoich nieruchomości.

Stan prawny nieruchomości wynika z treści wpisów dokonywanych w księdze wieczystej. Istnieje w stosunku do nich domniemanie, że dokonane zostały zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym. W przypadku wystąpienia rozbieżności, w interesie właściciela leży uregulowanie stanu prawnego nieruchomości tj. doprowadzenie do zgodności danych z księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.


W związku z powyższym zawiadamiam, że:

  1. Siedziba Sądu Rejonowego – V Wydziału Ksiąg Wieczystych w Świebodzinie mieści się przy ul. Wałowej 11
    • obszar właściwości miejscowej obejmuje gminy: Lubrza, Łagów, Skąpe, Szczaniec, Świebodzin i Zbąszynek,
    • godziny pracy Sądu:
      poniedziałek 11:00 - 18:00
      od wtorku do piątku 8:00 – 14:00
      tel. 0 68 38191-53 , 0 68 38191-54
  2. Punkt informacyjno-konsultacyjny dla mieszkańców Powiatu Świebodzińskiego mieści się w Starostwie Powiatowym w Świebodzinie przy ul.Piłsudskiego 35 i jest dostępny:
    • w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami w pokoju nr 10 (II piętro) gdzie będzie można uzyskać informacje i wyjaśnienia dotyczące problematyki prawnej od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 14:00
    • w Wydziale Geodezji, Kartografii i Katastru w pokoju nr 1 (parter) gdzie będzie można uzyskać informacje i wyjaśnienia dotyczące problematyki geodezyjnej w poniedziałek w godz. 9:00 – 14:00 i od środy do piątku w godz. 9:00 – 14:00
  3. Dokumentem potwierdzającym rzeczywisty stan prawny nieruchomości jest np. akt notarialny (umowa darowizny, sprzedaży, zamiany, zrzeczenia się), ostateczne decyzje administracyjne, akty własności ziemi, akty nadania, postanowienia sądowe (np. spadkowe, o zasiedzenie), orzeczenia sądu.
  4. Dział II księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości obejmuje wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego, a w szczególności zawiera informacje o właścicielu, współwłaścicielu, wieczystym użytkowniku, wieczystym współużytkowniku, wysokości udziałów oraz rodzaju wspólności, a także o numerze bieżącym nieruchomości i podstawie nabycia. Podstawę prawną wpisu nabycia w szczególności stanowi akt notarialny, orzeczenie sądu, decyzja administracyjna lub zaświadczenie. Jeżeli na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste znajduje się budynek stanowiący odrębną własność, wpis uzupełnia się przez dodanie tekstu „oraz własność budynku stanowiącego odrębną własność”.
    Księgi wieczyste są jawne. Każdy może przeglądać księgi wieczyste w obecności pracownika sądu. Akta księgi wieczystej może przeglądać tylko osoba mająca interes prawny. Odpisy ksiąg wieczystych według ostatniego stanu wpisów oraz odpisy dokumentów znajdujących się w księgach wieczystych wydaje się na żądanie osób zainteresowanych za odpłatnością.
  5. Właściciel nieruchomości aby ustalić stan faktyczny powinien sprawdzić w aktualnym odpisie księgi wieczystej w dziale II czy figuruje jak właściciel/współwłaściciel/użytkownik wieczysty – w przypadku, gdy zapisy w dziale II księgi wieczystej nie są zgodne z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości, można wystąpić przeciwko osobie wpisanej jako właściciel w dziale II tej księgi do Sądu Rejonowego w Świebodzinie Wydziału Cywilnego Park Chopina nr 3 o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 2001r. Nr 124, poz. 1361 z późn. zm.). Przedmiotowe postępowanie jest postępowaniem spornym. Uprawnioną do wytoczenia powództwa z art. 10 ww ustawy jest osoba, której przysługuje własność lub inne prawo rzeczowe do nieruchomości. Uzgodnienie, o którym mowa wyżej, polega na ujawnieniu obecnego stanu prawnego ( nie ma znaczenia stan prawny który istniał w przeszłości, ale obecny, który nie odpowiada rzeczywistości). Roszczenie to nie podlega przedawnieniu (art.233 kodeksu cywilnego). Do pozwu należy dołączyć wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej, aktualny odpis z księgi wieczystej, akty prawne lub decyzje, które mają być podstawą zmiany wpisów w księdze wieczystej.

 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją